Loading...
 

Převodovka

Převodovka, neboli převodová skříň, je mechanické zařízení, které má za úkol změnit silové nebo kinetické parametry přenášené energie. Může měnit směr otáčení, rychlost otáčení a kroutící moment. Převodovka může být buď pevná (stálá) – jednostupňová, tedy s konstantním převodovým poměrem nebo vícestupňová, která umožňuje změnu převodového poměru mezi vstupní a výstupní hřídelí.
U modelů se zpravidla nepoužívá vícestupňová převodovka, změna kroutícího momentu je dosažena změnou proudu na elektromotoru. Stejně tak se nepoužívá pro změnu otáčení (zpátečka). Změna směru otáčení je zde realizována přepólováním napájení elektromotoru, což u spalovacího motoru není možné. I náš model má jednostupňovou převodovku. Její umístění vidíte na obrázku.

Umístění převodovky na našem modelu. Zdroj: www.himoto.cz
Umístění převodovky na našem modelu. Zdroj: www.himoto.cz

Převodovou skříň můžete otevřít, abyste ji mohli vyčistit nebo promazat. Může však zajít i dál. Pokud máte v týmu strojaře, můžete nahradit plastové ozubené převody kovovými. Kov má obecně menší tření než plast a také delší životnost. Kromě toho ale můžete také změnit převodový poměr. Tím můžete například dosáhnout nižších otáček motoru. Jaký vliv to bude mít na spotřebu, to už si musíte vyzkoušet v praxi.

Menu