Loading...
 

Tlumiče

Stejně jako skutečné automobily má i náš model funkční tlumiče náprav. Tlumič má za úkol vyrovnávat nerovnosti povrchu. Pokud by na nápravách nebyly, nebo byly příliš tuhé, všechny nárazy způsobené nerovnostmi jízdní dráhy by se přenášely na celý model. To by pak mělo negativní vliv jednak na konstrukci (uvolňování šroubů, konektorů) a jednak na jízdní vlastnosti. Kolo bez tlumiče vlivem otřesů nadskakuje a ztrácí kontakt s povrchem. To má za následek zhoršení vedení v oblouku i v přímém směru, ale zároveň ztrátu přenosu výkonu motoru při rozjezdu a brzdění, pokud jde o hnanou nápravu.

TIP
V reálném provozu má samozřejmě zvýšení hmotnosti kola na tlumič velký vliv. Například výměnou ráfku kola za větší průměr s nízkoprofilovou pneumatikou zvýšíte opotřebení nejen tlumiče, ale i brzd.

Dodaný tlumič je dimenzovaný na váhu modelu v sériovém provedení. My však přidáním palivového článku, řídící jednotky a hydrostiků hmotnost vozidla podstatně zvýšíme. To způsobí, že celá deska podvozku klesne dolů a to dokonce o tolik, že nám auto může podvozkem škrtat o jízdní dráhu. Náš model nemá proměnlivé nastavení tuhosti tlumičů, abychom to mohli kompenzovat. Ke stavebnici jsou však dodávány podložky ve tvaru podkov, které zasunete pod pružinu tlumiče. Tím se podvozek opět zvedne. Samozřejmě je možné dodané tlumiče vyměnit za jiné, nastavitelné. To však vyžaduje investici ze strany závodního týmu.

Tlumič přední nápravy. Zdroj: www.himoto.cz
Tlumič přední nápravy. Zdroj: www.himoto.cz
TIP pro náš model
Pokud chcete změnit světlou výšku vozidla a nechcete investovat do nastavitelných tlumičů, můžete si vyrobit vlastní podložky s různou výškou než jsou ty ke stavebnici dodané.

Menu